- PSP4 Świdwin

Przejdź do treści

Menu główne:SZKOLNE KOŁO KRAJOZNAWCZO - TURYSTYCZNE - PTTK
przy Publicznej Szkole Podstawowej nr 4
im. Kombatantów Polskich  w Świdwinie
jest organizacją skupiającą młodzieżową zrzeszoną w celu uprawiania turystyki i krajoznawstwa.
SKKT utrzymuje stałą współpracę z Oddziałem PTTK w Świdwinie.


W sobotę 20 października odbyła się wycieczka podsumowująca działalność Szkolnych Kół Krajoznawczo - Turystycznych Oddziału PTTK w Świdwinie w 2018 roku

W tym roku wycieczka na podsumowanie działalności kół odbyła się na trasie:
Podborsko – Koszalin – Mielno.
Zobaczyliśmy Muzeum Zimnej Wojny w miejscowości Podborsko. Ten najnowszy obiekt udostępniony zwiedzającym we wrześniu 2016 r. (schron nr 17) stanowił część tajnej bazy atomowej wojsk radzieckich. W jego wnętrzu obejrzeć można komplet instalacji zapewniających możliwości bezpiecznej służby załodze, pomieszczenia magazynowe, halę przeładunkową z nadal sprawnymi urządzeniami, służącymi do przemieszczania wózków z głowicami. Wśród wszystkich państw Układu Warszawskiego jedynie Armia Radziecka mogła posiadać w stałym arsenale głowice atomowe. Obiekt 3001, bo takie oznaczenie otrzymał, rozlokowany na ponad 300 ha powierzchni kompleks w lasach niedaleko Podborska, przez ponad 20 lat stał się domem i miejscem służby 150-osobowego garnizonu radzieckiego. Choć dziś nie wiadomo dokładnie, jaką liczbę głowic składowano w dwóch, prawie tysiącmetrowych schronach - magazynach, przygotowano je łącznie dla 160 sztuk (po 80 w każdym schronie-magazynie). Na przełomie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych na terenie bazy powstał dodatkowy schron typu Granit, przeznaczony dla kołowej wyrzutni rakietowej. Charakter obiektu zmienił się zatem z magazynowego w magazynowo - bojowy. Ostatnie głowice wycofano stąd najpewniej w roku 1988, a żołnierze radzieccy wyjechali z Podborska ostatecznie jesienią 1992 r. Ważnym elementem w misji podborskiego obiektu jest także przypominanie o strategicznym charakterze regionu w kontekście III wojny światowej oraz ryzyku, jakie w czasach funkcjonowania Układu Warszawskiego zawisło na terytorium dzisiejszego województwa zachodniopomorskiego.      
Muzeum Obrony Przeciwlotniczej – MOPL  w Koszalinie jest nową instytucją kultury, której oficjalne otwarcie odbyło się 8 stycznia 2016 r. Sala muzealna podzielona jest na dwie części. Pierwsza sala to wystawa stała pt. „Historia polskiej broni przeciwlotniczej”, która urządzona jest chronologicznie, tj. od początków powstania pierwszych polskich jednostek przeciwlotniczych, począwszy od 1919 r. daty przyjętej jako narodziny polskiej artylerii przeciwlotniczej, aż po współczesność. Drugą część stanowi sala poświęcona jednostkom wojskowym stacjonującym obecnie w Koszalinie. Muzeum tworzy również ekspozycja plenerowa, na której prezentowany jest sprzęt przeciwlotniczy wielkogabarytowy: rakietowy, artyleryjski, radiolokacyjny, jak również dwa samoloty szkolno-treningowy PZL TS-11 Iskra oraz samolot transportowy Jak-40. Samolot Jak-40 można zwiedzać wewnątrz i zobaczyć, jak podróżowały najważniejsze osoby w państwie, prezydenci, premierzy, ministrowie, marszałkowie.


35. Rajd "Złoty Liść Jesieni"
W sobotę 29 września 2018r. członkowie naszego SKKT oraz uczennice z klasy 5d uczestniczyli w 35. Rajdzie pieszo-autokarowym z okazji Światowego Dnia Turystyki pn. "Złoty Liść Jesieni".
Ponad 120 uczniów i opiekunów z PSP w Brzeżnie, PSP w Bierzwnicy, SP1, SP2, SP4, Domu Dziecka oraz Zespołu Szkół Rolniczych w Świdwinie zebrało się na podzamczu, aby wyruszyć pieszo na trasę rajdu.
Pokonaliśmy pieszo ponad 12 - kilometrową malowniczą trasę, najpierw polodowcową rynną wzdłuż jezior Bukowiec i Wilczkowo, dalej "drogą wśród wiatraków" do Brzeżna.
Ponadto przeżyłyśmy wspaniałą przygodę nadrabiając trasę wzdłuż Bukowca, a skutkiem  naszego opóźnienia było pokonywanie ostatniego odcinka trasy w czasie deszczu. Takie nieprzewidziane przygody bardziej zbliżają ludzi i nie żałujemy tego, że bolały nas nogi i miałyśmy mokre ubrania. Ostatecznie od deszczu uratował nas dziadek Weroniki bo przyjechał po nas takim duuużym samochodem (autobusem) J
Na mecie przy szkole w Brzeżnie czekały na nas ciepłe kiełbaski, sosy, pieczywo, napoje, słodki poczęstunek, przypinki okolicznościowe i inne gadżety rajdowe. Można było zdobyć wiele upominków, uczestnicząc w grach i zabawach.  W końcu uczestnicy musieli udać się w drogę powrotną do domu autobusem bo pogoda nie dopisała.
8. Świdwińska Gra Miejska im. R. Virchowa
W sobotę 22 września 2018 r. po raz ósmy odbyła się gra  miejska im. Rudolfa Virchowa.
Około godz. 10.00 na placu Lotników zebrało się ponad 120 osób: uczniów i nauczycieli, reprezentujących wszystkie świdwińskie szkoły podstawowe, w tym członkowie naszego Szkolnego Koła Krajoznawczo-Turystycznego oraz uczennice z klas trzecich gimnazjum.
Po omówieniu zasad bezpiecznego poruszania się po mieście i reguł „czystej gry” uczestnicy podzieleni zostali na zespoły kilkuosobowe i wyruszyli ulicami Świdwina żeby zaliczać zadania konkursowe.
Członkowie zespołów musieli wykazać się umiejętnością posługiwania mapą, dobrą współpracą w grupie oraz umiejętnością nawiązywania kontaktów z mieszkańcami Świdwina, aby zdobyć pewne informacje do rozwiązania zagadek.
Meta i podsumowanie zabawy odbyło się nad Regą koło Zamku. Tam jak zwykle każdy z uczestników otrzymał słodki poczęstunek i napoje, a w wolnym czasie gdy komisja sprawdzała karty startowe uczestnicy brali udział w zabawach (przeciąganie liny, ringo, skakanki)
Na koniec rajdu P. Wiesław Wieczorek omówił przebieg zabawy, przedstawił poprawne rozwiązania zadań i wraz z p. Moniką Babiak wręczył najlepszym uczestnikom dyplomy oraz nagrody.
Nasi uczniowie zdobyli 2, 3 i 5 miejsce wśród 20 grup.
Słodkie upominki oraz okolicznościowe magnesy otrzymali wszyscy uczestnicy gry.
ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU W 9.GRZE MIEJSKIEJ W 2019R.
zdjęcia W. Wieczorek

23 września 2017 r. odbyła się w Świdwinie już siódma edycja Gry Miejskiej im. Rudolfa Virchowa. Jej głównym celem było głębsze poznanie miasta - jego przeszłości i teraźniejszości, architektury, przyrody, ciekawych miejsc i postaci. Zabawa rozpoczęła się o godzinie 10:00 na skwerze Virchowa przy tablicy pamiątkowej ku czci słynnego na cały świat naukowca, urodzonego w Świdwinie. Mimo wczesnej godziny zebrało się ponad 100 osób, z czego 17 z naszej szkoły z VII, II, a także III klas wraz z panią J.Peszczyńską. Następnie zostały omówione zasady bezpieczeństwa oraz reguły „czystej gry”. Po wysłuchaniu i rozdaniu plakietek grupy wyruszały na trasę w kilkuminutowych odstępach. Meta, jak i końcowy etap rajdu, znajdowały się w Parku Miejskim za dawną willą świdwińskiego architekta Alberta Altenburga, gdzie mieliśmy się stawić około godziny 12:00. Tam na uczestników czekał słodki poczęstunek, a także cos do picia. Mimo brzydkiej pogody wszyscy czekali na wyniki z zaciekawieniem i świetnym poczuciem humoru. Wyjątkowo w tym roku były dosyć ciężkie pytania wiec poziom był wysoki. Jednak uczniom z naszej szkoły udało się zająć czwarte miejsce. Zabawa dostarczyła uczestnikom nowych wrażeń i jednocześnie pozwoliła lepiej poznać rodzinny Świdwin i postać Rudolfa Virchowa.Rowerowa Majówka do Przyrzecza

W sobotę 14 maja 2016 r. świdwiński Oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego zorganizował kolejną, IV ratę "32. Rajdu na Raty" - pod hasłem: Rowerowa Majówka.
W wyprawie wzięły udział koła krajoznawczo-turystyczne ze Świdwina: ZSR CKP, SP 2, Gimnazjum nr 1, Domu Dziecka oraz ZSP w Bierzwnicy i ZSP z Brzeżna, w sumie prawie 100 uczestników, w tym młodzież, opiekunowie, jak też liczna grupa rodziców.
           Trasa rajdu wiodła z podzamcza przez Koszanowo, Rzepczyno do Przyrzecza, potem lasem do ścieżki przyrodniczej. Po urokliwej ścieżce Torfowisko Karsibór poruszaliśmy się oczywiście pieszo, uważnie śledząc jej osobliwości. Było to istotne, gdyż każdy mógł wziąć udział w konkursie wiedzy o florze i faunie występującej na tym terenie. Komisja konkursowa wyłoniła finalistów na ścisłe podium, ale nagrody otrzymali wszyscy uczestnicy. Konkurs przygotował i przeprowadził p. Wiesław Wieczorek. Potem cała grupa gościła na terenie siedziby Koła Łowieckiego „Cyranka”, gdzie grupa z ZSR CKP przygotowała ognisko, na którym każdy mógł upiec kiełbaski. Były też napoje i słodycze. Każdy uczestnik otrzymał pamiątkowe przypinki i okolicznościowe magnesiki z obiektami krajoznawczymi ziemi świdwińskiej. Droga powrotna dla świdwiniaków wiodła przez Kluczkowo i Psary, a grupy z Brzeżna i Bierzwnicy poruszały się indywidualnie zaplanowanymi trasami.
           Uczestnicy ze Świdwina pokonali ponad 36 kilometrów rowerem i około 1,5 km pieszo na trasie ścieżki przyrodniczej.
Opiekunami uczniów naszego gimnazjum byli: p. Monika Gryczka, p. Marzena Waszek, p. Tomasz Waszek,         p. Robert Zabielski.

23 kwietnia 2016 roku odbył się kolejny rowerowy Rajd na Raty – rata III „Rok Krajoznawstwa Polskiego”, zorganizowany przez PTTK. Trasa rajdu to Świdwin – Oparzno – Lekowo – Świdwin. W rajdzie udział wzięło około 80 osób. Byli to uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 2, Publicznego Gimnazjum nr 1, Domu Dziecka, Technikum oraz Szkoły Podstawowej w Brzeżnie. Opiekunami z naszej szkoły byli p. Monika Gryczka, p. Danuta Budzińska, p. Marzena Waszek, p. Danuta Magadzia oraz p. Zofia Staniewicz.
Podczas rajdu odbyły się konkursy, za które uczniowie otrzymali nagrody. Podczas chłodnej pogody atmosferę rozgrzewało ognisko z kiełbaskami. Na koniec wszyscy uczestnicy dostali po słynnym „grześku”.

 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego