Biblioteka szkolna: - PSP4 Świdwin

Przejdź do treści

Menu główne:

Biblioteka szkolna:


Pierwszy dzien wiosny

Jak świat światem, a szkoła szkołą pierwszy dzień wiosny jest naprawdę wyjątkowy. W tym roku Samorząd Uczniowski postanowił dodatkowo osłodzić ten dzień. Na głównym holu stanęły stoły z ciastem. Stoisko cieszyło się zainteresowaniem nauczycieli i uczniów. Dodatkowo samorząd na czele z panią Moniką Gryczką postarał się, aby uczniowie tego dnia nie byli pytani i nie miały miejsca żadne niezapowiedziane sprawdziany, co spotkało się z dużą aprobatą uczniów. Uczniowie mieli możliwość przebrania się w wymyślne stroje i pomalowania twarzy w ciekawy sposób, co sprawiło dużo frajdy wszystkim.

Te udogodnienia  nakłoniły uczniów, aby tego dnia brać uczniowska nie poszła na wagary.

Przedstawicielki samorządu:
Zofia Wieczorek
Wiktoria Winnicka
Nowe książki w bibliotece

 


Nowe książki w bibliotece
Z wielką radością informujemy, że zbiory w naszej bibliotece wzbogaciły się.
Zyskaliśmy kilkanaście lektur i bajeczek dla najmłodszych czytelników, którzy jednak najczęściej korzystają z wypożyczeń. Dziękujemy za tę darowiznę pani z Rady Rodziców - Annie Drabiuk.
Aromaty w zaciszu książek

Pięknego przedwiosennego wieczoru, za sprawą pani Bogumiły Pińczuk, grupa wiernych czytelniczek i aktywistek, czyli MY, spotkałyśmy się w bibliotece. Jednak wbrew temu co myślicie, nasze spotkanie nie polegało tym razem na czytaniu książek i rozmowy na ich temat. Zajęłyśmy się zgoła innymi sprawami. W pierwszej części spotkania zajęłyśmy się kulinariami. TAK, dobrze czytacie: KULINARIAMI! Naszym zadaniem było zrobienie gofrów. Po wielu próbach nasze ciasto zaczęło wreszcie przypominać prawidłowy wypiek. Nie ominęła nas też wojna z gofrownicą, z której wyszłyśmy bez szwanku. W między czasie rozegrał się bój na mąkę między nastoletnimi kucharkami Po wielu bataliach i zmaganiach z przeciwnościami losu, otrzymałyśmy talerz pełen pachnących, smakowitych gofrów. Gdy już wszyscy zaspokoiłyśmy swoje apetyty, przystąpiłyśmy do drugiej części spotkania, rozrywki intelektualno-kulturalnej. Poznałyśmy zasady gry planszowej „Party Time”. już po pięciu minutach rozbawiłyśmy się na dobre. Zanim się obejrzałyśmy, minęły prawie trzy godziny.

Według mnie to spotkanie było jednym z lepiej spędzonych wieczorów w tym roku (to atrakcyjniejsza na pewno alternatywa od „serialowania”). Polecamy takie zajęcia wszystki, którzy lubią fajnie zjeść i dobrze się bawić.

                                                                                              W imieniu wszystkich uczestniczek pisały:
Zofia Wieczorek
Wiktoria Winnicka


PASOWANIE NA CZYTELNIKA

Dnia 21 lutego 2019 r. uczniowie klas pierwszych Publicznej Szkoły Podstawowej nr 4
zostali oficjalnie przyjęci w poczet czytelników.
Obrzęd pasowania przebiegł bardzo uroczyście.
Mottem spotkania było hasło:
„Otwórz książkę, ażebyś poznał, o czym inni myśleli;
                    Zamknij książkę, abyś sam myślał.”
Na wstępie uczniowie z kl. 5d (A. Mączewska, A. Knut, N. Brycka, H. Pawlik, N.Fic, P.Sobczuk, M.Chojnacka, L.Radwan-Wasylew, B. Wróbel)  zaprezentowali  występ w kolorowych strojach postaci z bajek. Niewątpliwą uciechę sprawiły wszystkim zagadki literackie pod nazwą „Jaki to tytuł?”. Była więc np.”Dziewczynka z zapalniczką”, „”O rybaku i złotej kijance”, „Czerwony kapelusz”, czy też -„Kot w gumowcach”
Po zabawie nastąpiła chwila powagi, gdy pierwszaczki składały przyrzeczenie. Następnie p. dyrektor Dorota Borowczak i panie z Rady Rodziców dokonały pasowania. Miłym akcentem była słodka niespodzianka dla każdego ucznia ufundowana przez tę radę. Dzieci otrzymały również w drobnym upominku zakładki do książek wykonane przez bibliotekarkę, a także specjalne listy do rodziców zachęcające do czytania.                                                                                
Na pewno ten dzień będzie ciepło zapamiętany przez wszystkich uczestników spotkania.
Może od tej pory dzieci zaprzyjaźnią się na stałe z bohaterami książkowymi? Poznają i pokochają Pinokia, dzieci z Bullerbyn, czy Koziołka Matołka? … Jeśli tak, to zamiary nauczycielki, p. Bogumiły Pińczuk, która zorganizowała to spotkanie, spełnią swe zadanie. Uroczystość poprowadziły uczennice z klasy 3b: Kaja Pol i Oliwia Kruk.

 

Jak czytaliśmy w I semestrze?

 
Zamieszczamy poniżej zdjęcie z gabloty o stanie czytelnictwa. Okazało się, że bibliotekę najbardziej kochają najmłodsi uczniowie. Liczymy na to, że ten stan rzeczy się zmieni, wszak: „Kto czyta, żyje podwójnie”. Jest zima, wkrótce ferie… Czy jest coś milszego od polegiwania na tapczanie z książką w ręce?
 

Przybywajcie, przybywajcie,
 
Książki z półek zabierajcie!:)
 
 
Jak się niezwłocznie pojawicie, będziecie mieli okazję obejrzeć wystawkę książek pod wspólnym hasłem : Walentynki!!!
 
A na niej same młodzieżowe bestsellery, np. „Gwiazd naszych wina”, czy „Con amore”.Dla młodszych mamy nowy romans pt.”Czerwone serce, niebieski motyl”.
 
14 lutego przy wypożyczeniach czekają na Was, drodzy uczniowie, małe niespodzianki!
          Biblioteka w gimnazjum to najbardziej ciche miejsce w szkole, przystań dla uczniów i nauczycieli.
Czynna jest przez pięć dni w tygodniu, od poniedziałku do piątku , a funkcjonuje na zasadzie podziału: wypożyczalnia i czytelnia. Uczniowie mogą tu wypożyczyć potrzebne lektury, a w razie potrzeby otrzymają poradę  w sprawie doboru książki, a także pomoc w wyszukaniu potrzebnych materiałów. W tym ładnym przestronnym pomieszczeniu zawsze dzieje się coś nowego. Można podziwiać różne wystawki tematyczne, dotyczące np. malarstwa, wybitnych postaci, różnych  świąt i przegląd nowości czytelniczych. W kalendarz biblioteczny na stałe wpisane są takie inicjatywy jak: obchody Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych, kiermasze tanich książek, a bywa że i spotkania autorskie oraz konkursy. Warto tu zaglądać, bo w myśl mądrości U. Eco: Kto czyta, żyje podwójnie.
Żartobliwie można powiedzieć również tak:
By nauka nie szła w las,
W bibliotece spędzaj czas.

zwłaszcza, że prowadzona jest systematyczna ocena stanu czytelnictwa danej klasy i poszczególnych uczniów.
Zapraszamy do biblioteki !        

tak wyglada nasza biblioteka

Rok szkolny 2017/2018

Pasowanie na czytelnika uczniów klas pierwszych to również spore i dość spektakularne wydarzenie w kalendarzu zarówno szkoły, jak i biblioteki. Miało miejsce 8 grudnia 2017r.
Do pomocy włączyli się uczniowie klas czwartych, którzy przygotowali krótki występ: Gracjan Jurecki, Ola Blek, Natalia Fic i Małgosia Gładysz. W przeprowadzeniu imprezy pomogły gimnazjalistki: Kinga Laser z kl.3d  i Julia Siepka z kl. 2c.
Tego dnia do biblioteki zawitały odświętnie ubrane pierwszaczki. Z zainteresowaniem obejrzały program, wygłosiły tekst przysięgi, a następnie złożyły odcisk swoich kciuków na afiszu. Spotkanie zwieńczyły pierwsze wypożyczenia książeczek, któremu asystowały starsze koleżanki – Kaja Pol i Oliwia Kruk z kl.2b. Była tez pamiątkowa fotografia i cukierek dla uczniów. Pierwszaczki bibliotekę opuszczały z drobnymi upominkami: planami lekcji i zakładkami do książek. Przygotowano też Listy do Rodziców, które promują wspólne czytanie w domach. Na kopercie umieszczono żartobliwy napis:
Rodzicu drogi,
Choć jesteś po szkole,
Nie pozwól, by książki
Zjadały mole.
To był niezwykle ważny dla nich dzień, a pomoc aktywu bibliotecznego była wręcz nieoceniona. Uroczystość uwieczniła na zdjęciach Ada Cepa. Wszystkim serdecznie dziękujemy. Wyrażamy poza tym nadzieję, że uczniowie pokochają książki i czytanie. Oby!

                                                                                                              BibliotekarkiRok szkolny 2017/2018

Święto Biblioteki Szkolnej zawsze obchodzimy w ostatni poniedziałek października, ale przygotowania rozpoczęliśmy w połowie września. Zaproponowano klasom drugim i trzecim gimnazjum różne formy aktywności: projekt okładki, plakaty, afisze, organizację wystawki, dekorację holu i biblioteki. Pod nadzorem pedagogów powstały wspaniałe prace. Dzięki dekoracjom szkoła przybrała odświętną szatę – pojawiły się bowiem plakaty, które zachęcały do czytelnictwa i odwiedzin biblioteki. Wypożyczenia urozmaicił słodki poczęstunek i quiz pt.: „Jaka to lektura?”. Konkurs budził sporo emocji zarówno u uczniów, jak u nauczycieli. Ze szklanej kuli losowano zapytanie typu:
„Dusigrosz” i  należało odgadnąć  prawidłowy tytuł :„Skąpiec”,
„Dziadek chce’ – właściwy tytuł: „Stary człowiek i morze”,
„ W lasku i kniei” – to „W pustyni i w puszczy”
Wypożyczeń i zadowolonych czytelników było niezmiernie dużo.
Tego dnia książka była prawdziwa królową, a ten dzień był na pewno inny niż pozostałe.

Rok szkolny 2017/2018

Zmiany, zmiany…
Wraz z początkiem nowego roku szkolnego biblioteka pracowała na zwiększonych obrotach, bowiem przyjmowano nowe podręczniki dola klas I, IV, VII, III gimn. Organizację biblioteki dostosowano do potrzeb
i nowego charakteru szkoły, dostawiono nowe regały, które są  przeznaczone dla najmłodszych. Nowe lektury dla klas I-III  czekają na swoich czytelników.

Rok szkolny 2015/2016

Co nowego w bibliotece?
Aby przyciągnąć czytelników staramy się, by biblioteka była miłym, ciepłym i interesującym miejscem, które chętnie się odwiedza. Między innymi temu celowi służy wystrój,  ciekawe wystawki tematyczne. W tym roku były to:
-  Nasze lektury
-  Książka na jesienne wieczory
-  W oczekiwaniu na święta (tradycje świąteczne)
-  Spotkanie ze sztuką (prezentacja albumów z malarstwem)

Z okazji ogłoszenia roku  2016 ŚWIATOWYM  ROKIEM SZEKSPIRA przygotowano gazetki okolicznościowe.
Nasz rodak Henryk Sienkiewicz również został uhonorowany. W tymże roku obchodzimy setną rocznicę jego śmierci (w bibliotece można podziwiać wystawkę nie tylko z dziełami noblisty, ale i z prawdziwą bronią).
Jak zwykle w październiku, w ostatni poniedziałek miesiąca, biblioteka szkolna obchodzi swoje święto (dodam, że jest to Międzynarodowy Dzień Bibliotek Szkolnych). Z tej okazji były już tradycyjnie „słodkie wypożyczenia”, a nowością było wyjście z wypożyczeniami na hol główny szkoły na dużej przerwie. Święto zostało podkreślone plakatami  oraz „złotymi myślami” dotyczącymi książki i czytelnictwa.

Biblioteka szkolna  miała  swoje święto…

         Jak co roku, w październiku, biblioteka szkolna obchodziła swoje święto. Każdy czytelnik wypożyczający tego dnia książki  (27.10.2014) od progu mógł zauważyć nową dekorację i był poczęstowany lizakiem. Sporą atrakcją dla uczniów
i nauczycieli była niecodzienny  wystrój holi i korytarzy szkolnych. Była to zabawna interpretacja tytułów książek.

Oto przykłady:
Lektura dla kierowców? „Zapałka na zakręcie” (K.Siesicka)
Lektura dla uczniów? „Czego chcesz od nas, Panie” (J. Kochanowski)
Lektura dla jubilerów?„Władca pierścieni” (J.R.R.Tolkien)
Lektura dla krawców? „Kamizelka” (B.Prus)
Lektura dla psychologów? „Cierpienia młodego Wertera” ( J.W. Goethe)
Lektura dla prawników? „Zbrodnia i kara” (F. Dostojewski)
Lektura dla muzyków?„ Komu bije dzwon” (E.Hemingway)
Lektura dla dewotek? „Świętoszek” (Molier)
Lektura dla pantoflarzy? „Szewcy” (I. Witkiewicz)
Lektura dla myślących inaczej  „Idiota” (F. Dostojewski)

Śmiechu było sporo! Ciekawe, z jaką niespodzianką spotkamy się za rok?


 
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego